Gençlik aşısı

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Nedir?

Gençlik aşısı (IAL-Sistem), zamanın etkisiyle kişilerin cildinde oluşan deformasyonların, sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan medikal – kozmetik bir tedavidir. Tedavinin temelinde cilde uygulanan “hyalüronik asit” bulunmaktadır. En çok bebek cildinde bulunan “hyalüronik asit”, cilde nem, parlaklık, esneklik ve canlılık verir. Cildin zamanın etkisiyle yitirdiği kolajenin de yapı taşı olması itibariyle, cilde enjeksiyon yoluyla verildiğinde cildin nemli ve parlak kalmasını sağlamakta, diğer taraftan kolajen üretimini tetikleyerek cildin sağlıklı ve sıkı kalmasına etki etmektedir. Tedavi, ciltte meydana getirdiği “yenilenme” ve dokularda yarattığı “geri dönüşüm” sebebiyle “gençlik aşısı” olarak anılmaktadır.

Tedavide Kullanılan Hyalüronik Asitin Özelliği Nedir?

Gençlik aşısı (IAL-Sistem) tedavisinde enjeksiyon sırasında, hayvansal olmayan saf hyalüronik asit kullanılmaktadır. Doğal olarak ciltte var olan ancak zamanla dokularda azalan hyalüronik asit’e destek amaçlı yapılan enjeksiyon sonucunda anti-oksidan görevi gören asit, kişinin cildine yitirdiği nem, parlaklık, esneklik ve canlılığı tekrar kazandırır.

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı, enjeksiyon işleminin gerçekleştirileceği bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında, cildin altına çok ince iğneler ile uygulanarak 15 – 20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir.

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Ne Zaman Etki Eder ve Ne Kadar Sürer?

30 – 35 yaşlarındaki kişilerde cilt deformasyonu daha az olduğu için, ilk uygulamanın ardından 15 gün arayla 2 seans daha uygulanması yeterli olmaktadır. Uygulamanın en etkili sonuçları ilk üç ay içerisinde alınır. Elde edilen yenilenme etkisini devam ettirmek için 3 – 6 ayda bir seanslar tekrarlanabilir.
Daha ileriki yaşlarda ise ilk 2 seanstan 30 gün sonra hyalüronik asidin kalıcılığını arttırıp kırışıklıkları azaltma amacıyla IAL Sistem ACP uygulamasından faydalanılabilir.

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

– Alın
– Kaş Ortası
– Göz Çevresi
– Ağız Çevresi
– Yüz
– Boyun
– Dekolte
– El Üzerleri

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

– Özellikle güneşin zararlı etkilerine maruz kalma, sigara ve alkol kullanımı gibi sebeplerden ötürü cilt dokusunda erkenden meydana gelen zararların giderilmesi ve önlenmesinde etkili bir yöntemdir.
– 20 yaşından itibaren tüm cilt tipleri için uygun bir uygulamadır.
– Muayene koşulları içerisinde, lokaz anestezi ve uygulama dahil olmak üzere 1 saat içerisinde tamamlanabilen, pratik ve öğle molasında bile gerçekleştirilebilir bir yöntemdir.

Gençlik Aşısı (IAL-SİSTEM) Yan Etkileri ve Riskleri Var mıdır?

– Uygulama sonrası enjeksiyon yerlerinde sinek ısırığı benzeri morluklar oluşabilir, bunlar 2 – 3 gün içerisinde yok olur.
– Morarmayı engellemek amaçlı, var ise aspirin kullanımı uygulamadan 2 – 3 gün öncesinden itibaren kesilmelidir.
– Çok nadiren alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
– Hyalüronik asidin erken emilimini engelleme amaçlı, uygulama sonrası sauna, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
– Hamileler gençlik aşısı uygulaması yaptıramamaktadır.
– Genel anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğu için anesteziye bağlı riskler ortadan kalkmaktadır. Risk oluşumunun önüne geçmek üzere, uzman ve tecrübeli hekimler uygulama öncesi risk oluşturabilecek etkenlerin (örneğin, alerjik hastalıklar vb.) tespitini yapmakta ve gerekli önlemleri sağlamaktadır.