Dövme silme

Dövme Nedir?

Dövme, vücuda uyumlu organik boyaların yine dövme için üretilen cerrahi çelik cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif ya da desendir. Dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı çoğu zaman duygularını dışa vurum, bazen vücudu süslemek ve son zamanlarda ise vücutta oluşmuş istenmeyen yara izi, çatlak, leke vs. gibi izleri kamufle etmek, kapatmak amaçlı olabilir.

Dövme Silme Nedir?

Büyük istek ve özenle yaptırılan dövmeler, zaman içerisinde çeşitli sebeplerle silinmesi istenebilmektedir.-Kliniğimizde dövme silme tedavisinde Q-Switch Lazer kullanılmaktadır. Bu lazer başlığı dövme silme konusundaki en başarılı lazer tipidir. Dövme Silme Tedavisi sırasında dövmenin cinsine uygun farklı dalga boyunda lazer ışınları kullanılması gerekir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında dövmede kullanılan boya parçalanır. Bu işlem sonucunda çok küçük parçalara ayrılan boya, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır. Q-Switch Lazer yöntemiyle eski dövmeler yeni dövmelere göre daha kısa sürede tedavi edilmektedir.

Q-Switch Lazer ile Dövme Silme Nasıl Yapılır?

Dövme silme işlemlerinde kullanılan en sık ve en uygun yöntemlerden biri, Q-Switch Lazerdir. Lazer, bütün dövme türlerinde ( amatör, profesyonel ) ve her renkteki dövmede etkili olmaktadır. Üstelik işlem deride herhangi bir yaralanma yaratmadığı için enfeksiyon kapma riski bulunmaz, kullandığı teknik itibarıyla hiçbir lekelenme ya da iz bırakma etkisi görülmemiştir, cildinizde sadece dövmenin bulunduğu bölge üzerinde çalışan bu sistem diğer dokulara zarar vermeden çalışır. İşlem birkaç dakika sürmektedir, uygulama yapılırken aynı zamanda cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen de tetiklendiği için cilt daha genç, pürüzsüz, berrak bir görünüme kavuşur.

Q-Switch Lazer ile Dövme Dilme Nasıl Uygulanır?

Dövme silme için kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Q-Switched Nd YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumununda etkili olan teknolojilerdendir. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Çoğu zaman dövmeler birden fazla renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri deri altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de siyah renk gibi lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil vb. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden sonra iyileşme daha hızlı olur. Bu daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkan tanırken, daha kolay ve daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak gövde, kol ve bacaklar gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir.

Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Dövmenin yerleşim yerine, derinliğine ve içerdiği renk çeşitliliğine göre 1 ve 8 seans arasında lazer uygulanır.

Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Anestezi Gerektirir mi?

Lazer ile dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir.

Q-Switch Lazer ile Dövme Silme İşlemi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Lazer ile dövme silme uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı yine de güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.

Q-switch Lazer Dövme Silme

İstenmeyen dövmelerin giderilmesi, silinmesi işlemi uzun yıllardır uygulanmak istenen genel bir sorundur bu amaçla birçok yöntem uygulanmakta ve denenmektedir. Ancak bu yöntemlerden en güvenilir ve etkin olanı kesinlikle Q-Switch Nd YAG lazerlerdir. Kliniğimizde 2014 model 1,4J Q-Switch Nd YAG KTP lazer kullanmaktayız. Bu lazer sistemi yüksek gücü ve hızı sayesinde iz bırakmadan ve skar dokusu oluşma riski olmadan her türlü dövmede başarılı sonuçlar alabilmektedir. Uygulamalarımız doktorumuz tarafından yapılmakta ve dövmenin çeşidi, derinliği, pigment renkleri ve yapılışı dikkate alınarak güç belirlenmektedir. Cildinizin zarar görmeyeceği en yüksek güçle işlem yapmaktayız, seansların etkin kılınmasında kullanılan gücün doğru belirlenmesi çok önemlidir. Kliniğimiz özel soğuk hava ve hissiyatın azalması için lokal anestezi yöntemleri uygulamaktayız bu da konforlu bir tedavi geçirilmesini sağlamaktadır.Lazer ile dövme silme uygulamalarında dövme pigmentlerinin rengi ve derinliğine göre uygulama sayısı değişmektedir. Genel olarak müşterilerimizin 5. Seans sonunda mutlu olabilmektedirler. Çok renkli dövmelerde uygulama sayısı artarken koyu siyah ve yeşil renk dövmeler ise çok daha az seans sayılarında tatminkâr sonuçlar vermektedir.Q-Switch lazer sistemi, her renk dövmede etkili olup yüksek hızı sayesinde 10 dakika gibi kısa seans sürelerinde büyük sayılacak dövmeleri dahi silebilmektedir.

Lazer ile Dövme Silme İşleminin Ücreti Nedir?

Lazer ile Dövme Sildirme fiyatları dövmenin boyutuna ve cinsine göre değişmektedir. Dövme boyutu azaldıkça tedavi fiyatı da buna bağlı olarak azalmaktadır.

Lazer ile Dövme Silme Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Vücudun her tarafındaki dövmeler için lazer ile dövme silme uygulaması yapılabilir.

Lazer ile Dövme Silme Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Lazer ile dövme silme seansları 4-8 haftalık aralıklarla yapılmaktadır.

Her Dövme Lazer İle Silinebilir mi?

En kolay şekilde çıkan dövmeler koyu renkli ve profesyonel dövmelerdir. Diğer renk dövmelerde açık renkte bir iz kalma olasılığı vardır.

Lazer ile Dövme Silme Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lazer ile dövme silme uygulaması yapıldıktan sonra, işlem gören bölgenin güneşten korunması gerekir. Seanstan sonraki 1 hafta epitelizan pomad kullanmak yeterlidir. Tedavi gerçekleştiği gün, uygulama yapılan bölgeyi temiz tutmak ve bu bölgeye su değdirmemek gerekir. Ertesi gün duş alınmasında sakınca yoktur. Seans sonrası günlük hayatı etkileyecek herhangi bir durum olmamaktadır.

Lazer ile Dövme Silme Bir Seans Ne Kadar Süre Sürmektedir?

Küçük bir lazer ile dövme silme işleminin süresi 5 dakika sürerken, büyük ve birden fazla dövme için lazer ile dövme silme süresi 1 saati bulabilmektedir.