Dermaroller

Dermaroller nedir?

Silindir şeklinde bir cihazın üzerinde en az 200-500 adet çok ince iğne olan bir el cihazıdır. Mikroiğneler sıra halinde dizilmiştir. 0,5-2 mm uzunlukta ve 0,1 mm çapındadır. Mikroiğneler paslanmaz özelliktedirler.
Dermaroller nerelerde kullanılır?

Küçük iğnelerle yapılan dermaroller tedavisi sarkma ve kırışıklık giderme, akne izleri, yara izi tedavisi, cilt çatlaklarında kullanılan bir yöntemdir.
Dermarollerın avantajı nedir?

Dermaroller her yerde uygulanabilecek, doktorun kolayca ulaşabileceği bir cihazdır. Ülkenin en ücra köşesinde bile kolayca iz ve cilt yenileme tedavileri yapılabilir.
Dermaroller nasıl etkili olur?

Tedavi sırasında, roller deride gezinirken iğneler üst deride yüzlerce minik kanallar açılır. Bir alanda 15-20 kez geçildiğinde, ortalama cm2 ‘de 250-500 delik açılır. Mikroiğnelerin oluşturduğu mikrokanallar, cilt tarafından yara gibi algılanır. Cildin doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetiklenir. Bunun sonucu olarak o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir.  Yenilenen cilt nedeniyle, dermaroller yöntemi  kırışıklık, sarkma, akne izleri, yara izleri ve çatlak gidermede etkili şekilde  kullanılabilir.
Dermaroller nasıl uygulanır?

Cilt yenilemede dermarollerın ofis uygulamalarından önce anestezik etkili krem sürülebilir. Tedavi alanından yaklaşık 15-20 kez düz, dik ve oblik şekilde geçilir. Küçük noktavi kanamalar görülebilir. İşlem esnasında veya sonrasında cilt yenileyici losyon ve kremler sürülebilir. Mikroiğneler, cilde uygulanan krem, losyon, serum gibi ürünlerin derinin  alt tabakalarına  geçişini 200 kat arttırır. Büyüme faktörü, peptid, antioksidan ve vitaminler gibi cildin yenilenmesini uyaran ürünlerle kullanılarak, işlemin etkinliği  arttırılabilir,
Dermaroller ne sıklıkta ve kaç seans uygulanmalıdır?

Dermaroller işlemi uygulama alanına göre ortalama 15-20 dk sürer. 2-6 hafta aralıklarla uygulanabilen yöntemin sonuçlarının iyi olabilmesi için  en az 5-6 seans yapılması gerekmektedir. Dermaroller sonuçlarını gözlemlemek için en az 3 ay beklenmelidir.
Dermaroller sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermaroller sonrası 2-3 gün sürebilen kızarıklık olabilir. İşlem sonrası birkaç gün cilt yenileyici krem kullanılabilir. Güneşten korunmalıdır. İşlemden sonra ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.
Dermaroller diğer cilt yenileme yöntemleri ile bir arada kullanılabilir mi?

Dermaroller yöntemi diğer cilt yenileyici yöntemlerle kombine edilebilir.  Kimyasal peeling, fraksiyonel lazerler, PRP ve mezolif ile birlikte tedavi etkinliği artırılabilir.
Evde kullanılan dermarollerların özelliği nasıl olmalıdır?

Evde kullanılan dermaroller 0,25 mm uzunluktaki cihazlardır. Haftada iki kez cilt yenileyici ürünlerle birlikte kullanılabilir. İşlem öncesi cihaz sıcak su ile temizlenilmelidir.