Karbon Peeling

Karbon peeling ne yapar?

Karbon peeling leke tedavisinde kullanılan, gözenekleri küçülten, cildi aydınlatan ve gençleştiren bir tedavi yöntemidir. Ayrıca açık renkli ince tüylerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir.
Karbon peeling nedir?

Karbon peeling lazerle uygulanan bir  tedavi yöntemidir. Cilt yenileyen ve leke tedavisinde kullanılan Q-switched Nd: YAG lazer, karbon solüsyonu ile birlikte kullanılmaktadır. Lazer uygulamadan önce, lazerin renk konusundaki etkinliğini arttırmak için cildin yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. Ciltte 15-20 dk. bekletilen karbon gözenekler tarafından emilir. Böylece ciltte ve gözeneklerin içinde renk artışı gerçekleşmiş olur. Ciltte ve gözeneklerin içinde daha fazla renk maddesi girdiği için lazer işlemi daha fazla etkili olmaktadır.
Karbon peeling nasıl etkili olur?

Q-switched Nd: YAG lazerin karbonla birlikte uygulanması ciltte ve gözeneklerin içinde ısı ve ses dalgaları etkisinin daha fazla olmasını sağlar.  Lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar.  Isı ve ses dalgaları ciltte ve gözeneklerin etrafında kollajeni artırır. Böylece ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Ciltte Q-switched Nd:YAG  lazerin renk maddesini etkilemesi ve peeling  özelliği cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.
Karbon peeling kimlere uygulanabilir?

Karbon peeling leke tedavisinde leke üzerine gözeneği geniş olanlara ve ayrıca matlık, hafif uygulanır. Cildini gençleştirmek isteyenlere, gözenek genişliği, cilt matlığı, leke, kırışıklık ve sarkma şikayeti olan herkese uygulanabilir.
Karbon peeling uygulaması ne kadar süre alır?

İşlem öncesi karbon solüsyonu sürülerek 15-20 dk.  beklenir. Lazer uygulaması 5-10 dk. sürer.
Karbon peeling ne sıklıkla yapılmalıdır?

Karbon peeling 1-3 hafta aralıklarla en az 4-5 seans uygulanmalıdır. Leke tedavisinde 10 seans uygulama yapılabilir.
Karbon peeeling uygulamasında acı hissedilir mi?

Karbon peeling yapılırken acı hissedilmez. Sadece hafif bir batma ve yanma hissi olur.
Karbon peeling tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Karbon peelingten hemen sonra ciltte bir aydınlanma ve parlama olur.  Leke tedavisi, gözenek küçülmesi ve cilt gençleştirme etkisi 3-6 ayda gerçekleşir.
Karbon peeling tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Karbon peeling cilt düzeltme etkileri 3-6 ayda gerçekleşir. Ciltteki etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder.
Karbon peeling uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Karbon peeling sonrası önemli bir yan etki beklenmez. Çok nadiren fiziksel ürtikeri (kaşınan yerleri kabaranlarda) olanlarda işlemden hemen sonra başlayan ve bir saat kadar süren geçici ödem olabilir.
Karbon peeling ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

İşlem sonrası ciltte belirgin bir soyulma olmaz. Yüzde hafif bir pembelik gerçekleşir. Bu durum birkaç saat içinde geriler. İşlem sonrası iş ve sosyal hayata dönülebilir.
Karbon peeling işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmaz. Güneşten koruyucu kullanılmalıdır.
Karbon peeling diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

Karbon peeling gözenek küçültme, leke tedavisi, cilt geçleştirme yaparken diğer yöntemlerle birlikte kullanılarak etkinliği artırılabilir. PRP, mezoterapi, fraksiyonel lazerler ve radyofrekans gibi yöntemlerle dönüşümlü kullanılabilir.